Koszyk
0
Wyszukiwarka naklejek
Naklejki na ściany
Na Dzień Kobiet rabat 10% z kodem DK21
Na Dzień Kobiet -10% z kodem DK21
Start » Blog naklej-to » Walentynki 2021

Walentynki 2021

Wyświetleń: 57

historia Walentynek

Dzień Zakochanych to święto miłości celebrowane prawie na całym świecie.

Historia powstania Walentynek związana jest z czasami pogańskimi. W starożytnym Rzymie 14 lutego obchodzono wigilię Luperkaliów, na cześć Fauna, bożka płodności. Urządzano wtedy huczne zabawy, gdzie młodzi mężczyźni losowali imiona dziewcząt, z którymi mieli tańczyć przez resztę wieczoru (a być może przez resztę życia). Święto było na tyle popularne, że utrzymało się aż do końca V stulecia. Dopiero papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym na część męczennika i patrona miłości, Walentego. Jaka jest jego historia? Rzymski cesarz Klaudiusz II Gocki zabronił mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie, aby przekonać ich do uczestnictwa w wojnach. Walenty miał udzielać im ślubów w tajemnicy, za co został schwytany i stracony. Jeszcze w więzieniu zakochał się w niewidomej córce strażnika – przed egzekucją, siła ich miłości przywróciła dziewczynie wzrok.

Choć chrześcijańskie Walentynki początkowo miały formę obrzędów kościelnych, szybko zaczęto obchodzić je w bardziej intymny sposób. Brytyjczycy i Francuzi już w XVII-XVIII wieku wysyłali ukochanym bogato zdobione listy miłosne. Część z nich miała wyniosłą poetycką formę, inne były rubaszne, pełne onieśmielających - jak na tamte czasy - słów. Te walentynkowe tradycje rozeszły się po całej Europie dzięki słowom sir Waltera Scotta, który twierdził, że 14 lutego ptaki na całych Wyspach Brytyjskich łączą się w pary, a ludzie idą za ich przykładem.

W Szkocji Walentynki opierały się na tradycji wróżenia. 14 luty był dla Szkotów tym samym, czym dla nas Andrzejki. Podczas obrzędów przyszłość młodych panien i kawalerów oddawano w siły losu. Wylosowane kartki z nazwiskami były podstawą do przepowiadania, kto i z kim pobierze się w przeciągu najbliższego roku.

Do Hiszpanii typowe Walentynki przyszły z kolei stosunkowo późno bo dopiero w połowie XX w. Symbolem święta stała się czerwona róża: mężczyźni obdarowują nimi wszystkie bliskie kobiety, a nie tylko partnerkę. Obecnie w Hiszpanii przed Walentynkami obchodzi się Dzień Singla – uroczystość dla wszystkich pewnych siebie osób, które czują się dobrze bez partnera.

Okazuje się, że nie wszystkie kraje europejskie obchodzą 14 lutego Walentynki – w Bułgarii, świętuje się wtedy dzień wina. W innych święto występuje kilka razy w roku, np. w Czechach zakochani celebrują miłość także 1 maja.Walentynki zostały spopularyzowane i skomercjonalizowane dzięki Stanom Zjednoczonym. Tam na długo przed 14 lutym wystawiane są gadżety i upominki dla zakochanych. Jednak każdy kraj obchodzi je na swój własny sposób. W Norwegii na przykład zamiast szumnych obchodów i obdarowywania się drogimi prezentami, wybiera się cichą, romantyczną randkę w restauracji.


Historia Walentynek w Polsce rozpoczęła się dopiero w latach 90. XX wieku. Przedtem najbardziej romantycznym dniem w roku była Sobótka (zwana także Nocą Kupały) – pogańskie święto ognia, wody, miłości, namiętności i płodności. Obrzędy i tańce wykonywane tego dnia owiane były aurą tajemniczości i przygody. Skakanie przez ogień czy wrzucanie do wody wianków nie ma nic wspólnego ze współczesnymi Walentynkami.
Obecnie Walentynki w Polsce stały się miłą odskocznią od codziennej rutyny. Największe obchody święta miłości w kraju to Walentynki Chełmińskie. W lutym, przed Walentynkami wkoło nas pojawiają się serca, róże, pluszaki i inne czerwone ozdoby, które kojarzą się z miłością i zakochaniem. W święto14 lutego proste gesty jak wręczenie prezentu, kartki z życzeniami, miłosnego listu, kwiatów, wyjście do kina, czy romantyczna kolacja we dwoje są wręcz obowiązkowe. Romantyczny nastrój jak najbardziej wskazany...

Może w tym roku mamy nieco ograniczone możliwości co do spędzenia czasu w Walentynki z naszą drugą połówką, ale dużo zależy od naszej wyobraźni. Zawsze się znajdzie sposób, aby ten dzień spędzić nadzwyczaj romantycznie.


Strona główna Wróć do Blog naklej-to

Opinie o produktach

 • Naklejka na ścianę motocykl 3

  naklejka motocykl 3Ocena produktu 5/5

  Wiosna się zbliża, więc pora oczyścić maszynę z kurzu,…
 • Naklejka na ścianę - kula ziemska 1

  naklejka na ścianę kula ziemska 1Ocena produktu 5/5

  Super naklejka do mojego biura. Klienci pierwsi już…
 • Naklejka na ścianę - miarka ptaszki

  Miarka ptaszkiOcena produktu 5/5

  Zakupiłam tę naklejkę w kolorze jasny róż. Śliczna.…