Koszyk
0
Wyszukiwarka naklejek
Naklejki na ściany
KOLOROWA JESIEŃ - NA POPRAWĘ NASTROJU 10% rabatu z kodem NTJ2020
KOLOROWA JESIEŃ z kodem NTJ2020
Start » Blog naklej-to » Smacznego a może... Bon Appetit?

Smacznego a może... Bon Appetit?

Wyświetleń: 30
naklejki smacznego i bon appetit


Życzenie „smacznego” swoim towarzyszom wydaje się dla wielu z nas wręcz podstawą dobrych manier przy stole. Usłyszymy je przy stole rodzinnym, w restauracji, czy w pracy - jedząc kanapkę. Nasze polskie „smacznego” wywodzi się z długiej tradycji wypowiadania pewnych słów przed przystąpieniem do posiłku. Jego zadaniem jest wypowiedzenie życzenia, ale również danie sygnału do jedzenia (to słowo rozpoczynające posiłek). Osoba życząca nam „smacznego” chce być również po prostu uprzejma.

Jednak zdania odnośnie tego jak można zinterpretować te słowa są podzielone. Specjaliści od dobrych manier twierdzą, że życząc komuś „smacznego” sugerujemy, że dania muszą nam smakować, mimo że może im czegoś brakować. W tej interpretacji, gość życzący „smacznego” gospodarzowi wyraża powątpiewanie w jego zdolności kucharskie. Natomiast gdy gospodarz wypowiada te słowa, sam podważa wiarę w te zdolności. Podobnie robi kelner w restauracji. Życząc klientom „smacznego” sugeruje, że kucharz nie jest doskonały. Z kolei gdy klienci lokalu wzajemnie wypowiedzą do siebie te słowa, również zasugerują, że różnie z tym smakiem może być. Mieszkańcy innych krajów różnie radzą sobie z podobnym słowem. Najpopularniejszą w Europie wersją jest  francuskie „Bon appetit”, odnoszące się do dobrego apetytu i wydaje się to bardzo zgrabnym posunięciem, bo na apetyt raczej osoba przygotowująca posiłek nie ma wpływu. Inna wersja opiera się na życzeniu przyjemnego posiłku, co także nie odnosi się tyle do doznań, co do wrażeń ogólnych, atmosfery. Takie właśnie jest angielskie „Enjoy your meal”. Przy tych zwrotach nasze "smacznego" może wydawać się jako podważanie zdolności kucharza.

Wybierz naklejkę SMACZNEGO, które jest miłym słowem na początku posiłku lub BON APPETIT  - z życzeniem "dobrego apetytu". Sam zdecyduj, którą wersję wolisz....
Naklejki dostępne są w kilku wersjach graficznych. Polecamy!
Strona główna Wróć do Blog naklej-to

plakaty na ścianę  |  naklejka mapa świata  |  naklejka drzewo  |  naklejki kolorowe dla dzieci

Projekt i wykonanie: GaleoGrupa.pl | Oprogramowanie sklepu shopgold